Aktualne wydarzenia z życia szkoły
>> archiwalne wydarzenia <<

spis podręczników szkolnych - 2016/2017


 


Uczniowie „Budowlanki” rozpoczynają wakacje!
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016

 

W upalny piątkowy poranek dnia 24 czerwca 2016r.  szczęśliwi i uśmiechnięci uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim   uroczyście zakończyli bieżący rok szkolny. Był to rok ciężkiej pracy ale też wielu osiągnięć naszych uczniów w licznych olimpiadach
i konkursach zarówno na szczeblu powiatowym jak i wojewódzkim. Dzięki sukcesom uczniów oraz skutecznej pracy nauczycieli szkoła zajmowała wysokie miejsca w ogólnopolskich  rankingach oraz zdobywała ważne certyfikaty będące potwierdzeniem najwyższej jakości kształcenia.

 Zakończenie roku szkolnego to czas podsumowań ale także czas nagradzania tych najlepszych, wyróżniających się uczniów, których nie brak w Zespole Szkół Nr 2. Na nagrodę mogli liczyć uczniowie, którzy uzyskali bardzo dobre wyniki w nauce. Nagrodzono również uczniów, którzy uzyskali 100% frekwencję w roku szkolnym 2015/2016. Ponadto wyróżniono także tych, którzy aktywnie uczestniczyli w życiu szkoły oraz osiągali sukcesy w konkursach, czy zawodach sportowych. Liczne nagrody były potwierdzeniem świetnej pracy uczniów, którzy zasłużyli na długi, beztroski wypoczynek. Po części oficjalnej uczniowie spotkali się
z wychowawcami klas aby odebrać świadectwa  oraz złożyć życzenia udanych wakacji. (IW)


Wizyta techniczna w porcie lotniczym

15 czerwca została zorganizowana wycieczka na lotnisko Lipsk –  Halle (Lepizig-Halle Flughafen). Uczniowie wraz z opiekunami udali się busami na największy port lotniczy w Saksonii. Na terminalu czekał na naszą grupę pracownik lotniska, który opowiadał w języku niemieckim o zasadach organizacji pracy, przekazał informacje o budowie lotniska i centrum przeładunkowym firmy DHL, której nazwa pochodzi od Adriana Dalseya, Larrego Hillbloma i Roberta Lynna.. Uczniowie przeszli pełną odprawę lotniskową. Duże wrażenie zrobiło oglądanie z bliska największych i najcięższych samolotów transportowych Antonow produkowanych seryjnie. Wszystkim spodobał się nowoczesny wóz strażacki, znajdujący się w jednej z dwóch stacji przeciwpożarowych. (ES, MT)


Kolejny wyjazd na praktyki zagraniczne coraz bliżej 

Ruszyła rekrutacja 

Zapraszamy uczniów klas drugich naszej szkoły, kształcących się w kierunkach technik budownictwa oraz technik informatyk do udziału w Projekcie
 "Zagraniczne praktyki drogą do sukcesu", realizowanym w ramach Projektu Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, nr projektu POWERVET-2015-1-PL01-KA102-015135
 
 Praktyki będą odbywać się w kompleksie budowli historycznych i salach komputerowych
ośrodka Gut Wehlitz w Schkeuditz w Niemczech.
 W procesie rekrutacji zostanie wybranych 21 uczniów (10 uczniów w zawodzie technik informatyk i 11 uczniów w zawodzie technik budownictwa), którzy  17.10.2016 r.wyjadą na dwutygodniowe praktyki zawodowe do Niemiec.
 Regulamin rekrutacji oraz formularz rekrutacyjny dostępne są na stronie internetowej Projektu oraz u wychowawców klas II.
  Harmonogram Rekrutacji
 

1.

Przyjmowanie formularzy rekrutacyjnych przez wychowawców klas II TGB, II TB, II TI

23.06.2016 r.

2.

Analiza formalna formularzy rekrutacyjnych

24.06.2016 r. – 28.06.2016 r.

3.

Rozmowy kwalifikacyjne

05.09.2016 r.- 08.09.2016 r.

4.

Ogłoszenie listy osób zakwalifikowanych do udziału w Projekcie oraz listy rezerwowej

09.09.2016 r.

(ES)


Pierwszy dzień na praktykach zawodowych w Niemczech

 

Pierwszy dzień na praktykach zawodowych w Niemczech odbył się zgodnie z planem. Uczniowie zawodu technik budownictwa pracowali na terenie kompleksu budowli historycznych Gut Wehlitz natomiast uczniowie zawodu technik informatyk w salach komputerowych ośrodka Gut Wehlitz. Zgodnie z niemiecką zasadą i własnym temperamentem uśmiech na twarzy towarzyszył im cały dzień.
Wszyscy uczniowie doskonalą komunikację w języku niemieckim i angielskim. Idzie im coraz lepiej
P.S. Herzliche Grüße
Pozdrawiamy (ES)


Zagraniczne praktyki uczniów ZSNR2
w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczęte

W niedzielę, 12 czerwca 2016 r., o 6 rano pierwsza grupa uczniów uczestniczących w projekcie „Zagraniczne praktyki drogą do sukcesu” wyruszyła na zagraniczne praktyki do Niemiec. 12 uczniów w zawodzie technik informatyk i 9 uczniów w zawodzie technik budownictwa wraz z opiekunami panią Małgorzatą Tarnowską i panią Eweliną Sławińską pojechało do Schkeuditz, 25 km od Lipska, na dwutygodniowe praktyki.

Po zakwaterowaniu i poznaniu miejsca noclegowego udali się na odprawę z niemieckim opiekunem. Poznali regulamin ośrodka, rozkład budynków, zostali przydzieleni do miejsc, w których będą odbywać praktyki i zjedli pierwszy posiłek na stołówce.

 

Wycieczka do Lipska

Pobyt w Niemczech rozpoczęliśmy od zwiedzania Lipska. Zobaczyliśmy Rynek, Stary Ratusz, dwa piękne i znane kościoły - św. Tomasza i św. Mikołaja. Wjechaliśmy na najwyższy budynek- Panorama Tower, aby podziwiać panoramę Lipska. Uczniowie poznali trasę jaką będą pokonywać ze Schkeuditz do swoich miejsc pracy, zapoznali się z rozkładem jazdy pociągów, pośrednimi stacjami oraz przystankami tramwajowymi. Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne, humory wszystkim dopisują.


Wielkie i małe podróże techników organizacji reklamy

Dnia 07.06.2016 roku nasi technicy organizacji reklamy gościli  redaktora naczelnego „Twojego Radia Lipsko” Pana Władysława Bajkowskiego wraz z małżonką Ireną. Młodzież miała niepowtarzalną okazję aby zapoznać się bliżej z kulturą Chin.

Uczniowie dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy, zobaczyli i usłyszeli o najciekawszych chińskich zabytkach. Mieli okazję podziwiać chińskie media m.in. wieżę transmisyjną telewizji chińskiej, prasę, typowe narodowe stroje, zwyczaje i najciekawsze zabytki. Spotkanie zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Mamy nadzieję, że zapoczątkuje ono  wspaniałą przyjaźń, która wzbogaci naszych uczniów o nowe cenne doświadczenia. (MM, IW)


NASZE
TECHNIKUM
W ELITARNYM
GRONIE
SZKÓŁ 
NAJLEPIEJ KSZTAŁCĄCYCH
W ZAKRESIE
PRZEDMIOTÓW ŚCISŁYCH
 

Technikum Nr 2 to szkoła, która dba o wysoki poziom kształcenia zarówno w zakresie przedmiotów zawodowych jak i ogólnokształcących. Dowodem dobrego przygotowania
do egzaminów zewnętrznych oraz licznych olimpiad i konkursów są sukcesy naszych uczniów. To właśnie dzięki nim „Budowlanka” znalazła się w elitarnym gronie najlepszych techników w Polsce zajmując 79 miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Techników STEM PERSPEKTYWY 2016. Warto zauważyć, iż Kapituła Rankingu STEM wyłoniła jedynie trzy technika z terenu województwa świętokrzyskiego w tym Technikum Nr 2!

STEM to Science, Technology, Engineering, Mathematics (nauka, technologia, inżynieria, matematyka), a zatem te obszary kształcenia, przez które wiedzie najkrótsza droga do kariery w nauce i technice. Celem rankingu STEM jest budzenie w młodych ludziach pasji
do przedmiotów ścisłych, takich jak: matematyka, fizyka, chemia, informatyka, a następnie inspirowanie ich do podejmowania studiów na kierunkach inżynierskich oraz w zakresie nauk ścisłych. Ranking STEM wskazuje szkoły, które najlepiej przygotowują kandydatów na takie właśnie studia, dzięki czemu stał się rekomendacją zarówno dla kandydatów do szkół zainteresowanych naukami ścisłymi i technicznymi jak i dla wiodących uczelni, ceniących absolwentów szkół ponadgimnazjalnych najlepiej kształcących w zakresie przedmiotów ścisłych.

Szansę na miejsce w prestiżowym rankingu mają szkoły, których uczniowie doskonale zdają egzaminy maturalne z takich przedmiotów jak: matematyka, fizyka i astronomia, chemia czy informatyka oraz odnoszą sukcesy w olimpiadach przedmiotowych. Obecność Technikum Nr 2 na listach wielu ważnych ogólnopolskich rankingów jest doskonałym potwierdzeniem wysokiej jakości kształcenia, która powinna stać się drogowskazem dla absolwentów szkół gimnazjalnych. (IW)


7 czerwca 2016 roku w Zespole Szkół Nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim o godzinie 16.00 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wyjazdu na praktyki do Niemiec w ramach projektu "Zagraniczne praktyki droga do sukcesu". Zapraszamy uczestników wraz z opiekunami. Obecność obowiązkowa. (ES)
Koordynator projektu: Małgorzata Tarnowska


 

Nasze Technikum kształci w zawodach poszukiwanych na rynku pracy, a jego absolwenci nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Miarą doskonałego przygotowania uczniów są ich sukcesy na arenie wojewódzkiej i ogólnopolskiej, a także wysokie miejsca, jakie zajmuje szkoła w prestiżowych rankingach. W trosce o ciągłe podnoszenie standardów kształcenia nasza szkoła nawiązała współpracę z Wydziałem Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, który objął patronatem naukowym kierunek technik informatyk.

W ramach współpracy  z UMCS–em nasi informatycy będą mogli skorzystać z profesjonalnego doradztwa zawodowego, uczestniczyć w ciekawych warsztatach informatycznych zorganizowanych na terenie UMCS w Lublinie, czy też poszerzać swą zawodową wiedzę w oparciu o bogaty księgozbiór MFiI w Lublinie. Na wsparcie naukowców może liczyć także kadra nauczycieli prowadząca zajęcia zawodowe na kierunku technik informatyk. Współpraca z jedną z najlepszych polskich uczelni wyższych jaką jest UMCS w Lublinie z pewnością przyczyni się do uatrakcyjnienia informatycznych zajęć zawodowych oraz umożliwi naszym uczniom rozpoczęcie kariery naukowej już w szkole ponadgimnazjalnej co z pewnością zwiększy ich szansę na odniesienie zawodowego sukcesu w dorosłym życiu. (IW)


Gotowi na odbycie stażu w Niemczech

Uczniowie klas III technikum zakwalifikowani do wzięcia udziału w projekcie „Zagraniczne praktyki drogą do sukcesu”, którzy już 12 czerwca 2016r. wyjadą na dwutygodniowe praktyki zawodowe do Kompleksu budowli historycznych ośrodka Gut Wehlitz Schkeuditz w Niemczech, zakończyli etap przygotowania do wyjazdu. Uczestnicy projektu przeszli specjalistyczne przygotowanie, na które składało się: szkolenie językowe w zakresie zawodowego języka niemieckiego, przygotowanie kulturowe o nazwie: „Spotkanie z Kulturą Niemiec”, szkolenie BHP oraz pierwszej pomocy, a także szereg warsztatów pedagogicznych: „Stres pod kontrolą”, „Grupa – współpraca, konflikty”, „Gotowi na zmiany”. Zorganizowane zajęcia miały na celu pomóc naszym młodym fachowcom w odnalezieniu się na zagranicznym rynku pracy. Uczniowie  nauczyli się także jak  współpracować w grupie oraz rozwiązywać konflikty. Nowo nabyte umiejętności zostały potwierdzone certyfikatami. Udział w projekcie z pewnością  umożliwi uczniom zdobycie cennych kompetencji zawodowych niezbędnych w dorosłym życiu. (IW)


Nauka w „Budowlance” to bajka

 
Nauka w „Budowlance” to bajka  - hasło to było myślą przewodnią prezentacji oferty edukacyjnej Zespołu Szkół Nr 2, która została przedstawiona podczas wielkiego pikniku zawodowego „Renesans inteligentnych zawodów – Schools Fashion 2016, jaki odbył się dnia 25 maja 2016r. Organizatorem tego wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim,  Powiatowy Urząd Pracy oraz Zespoły Szkół Nr 1, Nr 2, Nr 3 oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Pomysł niecodziennej prezentacji kierunków kształcenia okazał się być strzałem w dziesiątkę, bowiem spotkał się on z ogromnym zainteresowaniem uczniów szkół gimnazjalnych, którzy właśnie decydują o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej.

Prezentacja „Budowlanki” przypadła do gustu wszystkim zgromadzonym. Dzięki zaangażowaniu Dyrekcji szkoły, nauczycieli oraz uczniów uczestnicy pikniku mogli na moment przenieść się w świat bajek, na których oparto show. Technicy geodeci tworzyli mapę, by pomóc Czerwonemu Kapturkowi odnaleźć drogę do babci.

Technicy budownictwa niczym pracowite krasnale z bajki o Królewnie Śnieżce i Siedmiu Krasnoludkach dzielnie wymachiwali kielniami,  chcąc zostać docenionymi przez kierownika budowy – Królewnę Śnieżkę.

Technicy organizacji reklamy natomiast zaprosili nas do swojej bajki, której nieodłączną częścią są media, błyski fleszy czy światła kamer. Prawdziwym show okazał się być występ techników informatyków, którzy przenieśli nas w fantastyczny świat Gwiezdnych wojen, w którym pod dowództwem Lorda Vadera – pogromcy wirusów oraz Lady Javy porwali do tańca.

To niecodzienne widowisko, które doskonale oddaje atmosferę panującą w szkole oraz obrazuje możliwości uczniów z pewnością stanie się drogowskazem dla tegorocznych absolwentów szkół gimnazjalnych, jaki pomoże odnaleźć drogę do tej właściwej bajki.

Gwoździem pikniku był Schools Fashion. Wzięła w nim udział młodzież ucząca się w szkołach ponadgimnazjalnych z terenu Ostrowca Świętokrzyskiego. Młodzi modele prezentowali odzież produkowaną przez ostrowieckie zakłady szwalnicze. Uczennice założyły suknie wieczorowe, a uczniowie stroje robocze. W pokazie nie mogło zabraknąć także naszych uczniów. Dla wszystkich zainteresowanych przygotowano także stoiska zawodowe, przy których można było wzbogacić się o potrzebne informacje dotyczące kierunków, wziąć udział w konkursach, a także otrzymać specjalnie przygotowane upominki związane z Zespołem Szkół Nr 2. Oprawę medialną Schools Fashion 2016 przygotowała telewizja szkolna Czyli TV. Zapraszamy na relację z tego wydarzenia. (IW)

       


Celne oko Honorowych Krwiodawców z „Budowlanki”

Dnia 20 maja w Szewnie  odbyły się zawody strzeleckie Honorowych Krwiodawców. Naszą szkołę reprezentowali : Jan Sałata – kl. II mrw, Michał Miśta – II TG, Mateusz Bidziński – kl. II TB. Drużyna z „Budowlanki” wywalczyła 1 miejsce w kategorii zawodów drużynowych.  Możemy poszczycić się także osiągnięciami indywidualnymi, bowiem tu również uplasowaliśmy się na podium zawodów – drugie miejsce w rywalizacji przypadło Mateuszowi Bidzińskiemu. Opiekunem naszych Krwiodawców była pani Beata Kępińska. Serdecznie gratulujemy! (IW)


III miejsce w powiecie dla naszych koszykarek!

W dniach 16 – 18 maja odbył się Turniej Koszykówki Dziewcząt z klas I – szych Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowieckiego. Do rywalizacji zgłosiło się 5 drużyn. Turniej odbywał się systemem „każdy z każdym” co dało sprawiedliwy i przejrzysty przebieg walki
o kolejne miejsca w rywalizacji. Nasze koszykarki pokonały reprezentację  ZS Nr 3 (17:10) oraz LO Nr 3 (19:16) gwarantując sobie tym samym III miejsce na podium. To nie jedyny występ naszych dziewcząt. Swój debiut miały bowiem w Mistrzostwach Powiatu
w Koszykówce Dziewcząt Szkół Ponadgimnazjalnych gdzie zajęły dobre IV miejsce na IX rywalizujących drużyn z terenu całego powiatu. Opiekunem zawodniczek z  „Budowlanki” była pani Katarzyna Kobuszewska. (IW)

Skład naszej reprezentacji:
1)
      Izabela Kućma
2)
      Patrycja Kasicka
3)
      Aleksandra Szczodrak
4)
      Wiktoria Gołębiowska
5)
      Karolina Ornatowska
6)
      Gabriela Surowiec
7)
      Wiktoria Lachowicz
8)
      Aleksandra Nowak


IV Świętokrzyski Konkurs Piosenki Rosyjskiej
Matrioszka
2016
wzruszał i zachwycał

Jak powiedział słynny rosyjski pisarz Lew Tołstoj: „Muzyka jest stenografią uczuć”. Niewątpliwie ma ona w sobie magię, która porusza serca. Można było się o tym przekonać dnia 18 maja 2016 r. podczas IV Świętokrzyskiego Konkursu Piosenki Rosyjskiej Matrioszka 2016, który już po raz czwarty został zorganizowany w naszej szkole. Honorowy Patronat nad konkursem objął Starosta Ostrowiecki Pan Zbigniew Duda.

Głównym celem konkursu, była popularyzacja języka rosyjskiego oraz zdolności wokalnych młodzieży. Przegląd spotkał się z dużym zainteresowaniem gimnazjalistów, do których był on adresowany. Nasze zaproszenie przyjęło 6 szkół gimnazjalnych z terenu całego województwa świętokrzyskiego. Umiejętności wokalne oraz językowe zaprezentowało kilkunastu uczestników. Repertuar był bardzo różny od utworów z początku XX wieku, aż po te współczesne królujące na rosyjskich listach przebojów.

Słuchając wykonawców nasuwało się stwierdzenie, iż młodzież ucząca się w gimnazjum posiada nie tylko znakomite przygotowanie wokalne, lecz także sprawnie włada językiem rosyjskim. Jury w składzie: Pani Ilona Wesołowska – rusycystka oraz Pan Ryszard Góra – trener wokalny – nie miało łatwego zadania, dlatego też postanowiono przyznać pierwsze, drugie oraz dwa miejsca trzecie i dwa wyróżnienia. Laureatami konkursu zostali:

Agata Styczyńska z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim,
Karolina Rakowska z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Starachowicach,
Agata Stępień z Publicznego Gimnazjum w Szewnie i
Wiktoria Puchrowicz z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sobkowie.

Wyróżnienia otrzymali:

Natalia Zając z Publicznego Gimnazjum w Szewnie oraz
Monika Kabała z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Skarżysku – Kamiennej. 

Wszyscy laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody z rąk pana Antoniego Maciejko Zastępcy Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz pani Agaty Adamek Przewodniczącej NSZZ Solidarność Międzyzakładowej Organizacji Pracowników Oświaty i Wychowania w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Zakup tak znakomitych nagród był możliwy dzięki wsparciu naszych sponsorów, którymi byli:
- NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania Oddział w Ostrowcu Świętokrzyskim,
- Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim
- Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.



Organizatorami konkursu byli pani Ilona Wesołowska oraz pan Krzysztof Hoyer.
Już za rok zapraszamy na V Jubileuszową Edycję „Matrioszki”. (IW)

               


Dzień Geodety

Technik geodeta to jeden z kierunków jaki znajduje się w ofercie edukacyjnej naszej szkoły. „Budowlanka” kształci przyszłych geodetów od 1999r., a absolwenci kierunku to dziś świetni fachowcy, często właściciele firm geodezyjnych czy pracownicy urzędów. Świadectwem najwyższej jakości kształcenia zawodowego może być 12 miejsce w Polsce wśród techników geodezyjnych na jakim uplasowała się nasza szkoła.

Dnia 13 maja 2016r. nasi geodeci mieli swoje święto. Program dnia geodety został wypełniony wieloma atrakcjami związanymi z tym jakże pięknym zawodem. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć prezentację kierunku „technik geodeta”, posłuchać wystąpień zaproszonych gości. Nasze zaproszenie przyjął pan Antoni Maciejko zastępca naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz dr inż. Łukasz Śliwiński – geodeta powiatowy. Wśród prelegentów nie mogło zabraknąć także absolwentów kierunku, cenionych na lokalnym rynku geodetów, pana Kamila Trzaski czy pana Krzysztofa Kupińskiego. Jedną z atrakcji spotkania była prezentacja sprzętu geodezyjnego, w tym skanerów i GPS połączona z pomiarami w terenie, jakie przygotowała firma „Czerski” z Warszawy. Na wszystkich zgromadzonych czekał także słodki upominek ufundowany przez piekarnię „Małgorzatka” oraz piekarnię „Skalski”, którym serdecznie dziękujemy. Organizatorami Dnia Geodety byli: pani Zofia Tokarz oraz pan Paweł Tokarz. (IW)

   


UWAGA! Zamiana planu lekcji (obowiązuje od 16.05.2016 roku)


Gimnazjaliści tłumnie odwiedzili „Budowlankę”

Dnia 14 maja odbył się dzień otwarty Zespołu Szkół Nr 2. podczas którego zaprezentowano tegorocznym absolwentom szkół gimnazjalnych ofertę edukacyjną na nadchodzący rok szkolny. Gimnazjaliści mieli możliwość obejrzeć prezentacje zawodów, a także wziąć udział w wielu zabawach i konkursach. Młodzież mogła poznać tajniki robienia ciekawych zdjęć, tworzenia filmów oraz spróbować swych sił w montażu jednostki komputera na czas. Na wszystkich zainteresowanych czekały także pokazy sprzętu geodezyjnego oraz budowlanego. Podczas dnia otwartego odwiedzili nas uczniowie z PG nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim, PG nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim, PG nr 4 w Ostrowcu Świętokrzyskim, PG w Pawłowie, PG w Sadowiu, PG w Siennie, PG w Brzóstowej oraz PG w Waśniowie. To był dzień pełen atrakcji i niezapomnianych wrażeń. Powróćmy jeszcze raz do tych chwil. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć. (IW)

Wyniki konkursu informatycznego w "Składaniu elementów bazowych PC na czas":

Lp. Imię i nazwisko Czas Szkoła
1 Patryk Górski 1,44 Gimnazjum w Tarłowie
2 Szymon Ptasiński 3,12 Gimnazjum w Bodzechowie
3 Damian Czerwiński 3,13 Gimnazjum w Sadowiu
4 Kądziela Agnieszka 3,40 Gimnazjum w Ćmielowie
5 Tomasz Czerwiński 4,02 Gimnazjum w Sadowiu
6 Maja Ćwik 4,06 Gimnazjum w Waśniowie
7 Dawid Łucki 4,07 Publiczne Gimnazjum nr 4 w Ostrowcu Św.
8 Karol Dębicki 4,12 Publiczne Gimnazjum nr 3 w Ostrowcu Św.

      


Powiat Ostrowiecki stawia na kształcenie zawodowe. Z tej okazji dnia 25 maja 2016r. odbędzie się wielki  piknik podczas którego szkoły ponadgimnazjalne kształcące w zawodach będą promować swoją ofertę zachęcając do nauki w zawodzie. Renesans Inteligentnych Zawodów Schools Fashion 2016 będzie okazją do niecodziennej prezentacji zawodów poszukiwanych na rynku pracy. Piknik, którego organizatorami są Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św., dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych oraz Powiatowy Urząd Pracy będzie doskonałą okazją do spotkań uczniów
z lokalnymi przedsiębiorcami, a być może przyszłymi pracodawcami. Współpraca przedsiębiorców ze szkołami ponadgimnazjalnymi z pewnością pozwoli na wykształcenie kadry zawodowej zgodnej z oczekiwaniami współczesnego rynku pracy. Na spotkaniu nie zabraknie atrakcji i niesamowitych wrażeń. Jedną ze szkół ponadgimnazjalnych, której oferta kształcenia znakomicie odpowiada potrzebom rynku jest Zespół Szkół Nr 2. Każdy uczestnik pikniku będzie mógł zobaczyć niecodzienną stronę zawodów, które „Budowlanka” proponuje tegorocznym absolwentom gimnazjów oraz wziąć udział w wielu konkursach i zabawach jakie tego dnia będą czekały na wszystkich zainteresowanych. (IW)

Czas: 25.05.2016 r.
Miejsce: os. Słoneczne 33
Obecność: obowiązkowa


https://www.facebook.com/events/1601296543531900/


Finał Kampanii Budowlanka Pozytywnie Zakręcona

Dnia 13 maja 2016r. swój finał miała szkolna kampania pod hasłem:
„BUDOWLANKA POZYTYWNIE ZAKRĘCONA”. Piątek trzynastego stał się dniem wzajemnej życzliwości, kiedy to mówimy sobie komplementy i chętnie pomagamy. Celem Kampanii było pokazanie młodzieży, że to od nas samych zależy atmosfera, w jakiej się uczymy i wspólnie spędzamy czas. W ramach akcji zorganizowano szereg ciekawych konkursów, które spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów. Autorkami najciekawszego plakatu promującego pozytywne myślenie zostały Wiktoria Kuzka oraz Paulina Janiszewska z kl. I TB. Zadbaliśmy również o to by wystrój szkoły przypominał nam o tym szczególnym dniu. Korytarze szkolne wypełniły się pozytywnymi cytatami oraz plakatami stworzonymi przez uczniów szkoły. Organizatorkami kampanii były: pani Beata Kępińska, pani Hanna Ziółkowska – Raban, pani Ilona Wesołowska oraz pani Małgorzata Bajerczak. (IW)

   


Wyniki szkolnych konkursów przeprowadzonych
z okazji Dnia Ziemi:


Konkurs Wiedzy Ekologicznej
I miejsce – Karol Krawczyk kl. I TB
II miejsce – Michał Wtorkowski kl.I TB
III miejsce – Izabela Kućma kl.I TG/I

Konkurs Plastyczny pod hasłem
”Palący temat – niska emisja”
Wyróżnienie dla Aleksandry Szczodrak – kl. I TG/I


 

   


Uroczyste zakończenie roku szkolnego
klas IV technikum

„Nic dwa razy się nie zdarza (…)” te słowa znanej polskiej pisarki Wisławy Szymborskiej idealnie wpisują się w charakter dzisiejszego wydarzenia jakim było uroczyste zakończenie roku klas IV technikum. Wyróżnieni absolwenci odebrali z rąk Dyrekcji szkoły oraz pani dr Anny Kotwy pracownika Politechniki Świętokrzyskiej nagrody i dyplomy za szczególne osiągnięcia w nauce oraz w konkursach na poziomie powiatowym, wojewódzkim, czy okręgowym. Samorząd Uczniowski pod kierunkiem wychowawców klas trzecich przygotował dla swych starszych kolegów wspaniale pożegnanie wypełnione  mnóstwem ciepłych słów zaklętych w znanych nam wszystkich piosenkach, których melodia z pewnością przywołała wiele wspomnień ze szkolnych lat. Dla naszych tegorocznych absolwentów zaczyna się nowy ważny etap w życiu, wyposażeni w bagaż wiedzy oraz cennych doświadczeń ruszają w dorosły świat. Życzymy Wam powodzenia na zbliżających się egzaminach maturalnych oraz wielu sukcesów w dorosłym życiu. (IW)

   


Nasz uczeń laureatem Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność”

W dniu 27 kwietnia w Kielcach miało miejsce rozstrzygnięcie XIV edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność”. Uczeń naszej szkoły Michał Raban z klasy IV TG został finalistą tego konkursu i zajmując III miejsce. Otrzymał tablet oraz szereg atrakcyjnych nagród rzeczowych. W konkursie uczestniczyło ponad 60 uczniów z 21 szkół. Do finału zakwalifikowały się trzy szkoły, a Zespół Szkół Nr 2 godnie reprezentował powiat ostrowiecki. (RN)


ŻYWA LEKCJA HISTORII W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2
- spotkanie z Januszem Niemcem, najmłodszym więźniem politycznym PRL-u

W dniu 26 kwietnia w Zespole Szkół Nr 2 w Ostrowcu Św. młodzież szkolna miała okazję uczestniczyć w "żywej" lekcji historii spotkając się z Panem Januszem Niemcem, synem żołnierza wyklętego majora Antoniego Żubryda - "Zucha". Pan Janusz jako syn "wroga" komunistycznej  Polski został  najmłodszym więźniem politycznym PRL-u.
            Podczas prelekcji przedstawił tragiczną historię życia swojego ojca - założyciela i dowódcy
Samodzielnego Batalionu Operacyjnego Narodowych Sił Zbrojnych „Zuch” oraz swoje dramatyczne przeżycia.

            Batalion majora Żubryda działał od czerwca 1945 r. na terenie powiatów: leskiego, sanockiego oraz brzozowskiego. W okresie największego rozkwitu oddział liczył ok. 300 żołnierzy i dokonał ponad 200 akcji zbrojnych. W większości były to zasadzki na funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, MO, żołnierzy KBW, żołnierzy radzieckich, członków PPR, konfidentów, urzędy gmin, pociąg, sklepy. Jednak podstawowym zadaniem zgrupowania była obrona polskiej ludności w Bieszczadach przed atakami Ukraińskiej Powstańczej Armii.

            Ojciec wraz z matką, która dołączyła do oddziału partyzanckiego musiał ukrywać się przed UB. Mały Janusz został pod opieką babci, ojca nie znał prawie w ogóle.
Janusz Niemiec został aresztowany po raz pierwszy w wieku 4 lat. Wraz z nim została uwięziona jego babcia. Zamknięto ich w celi licząc na to, że jego ojciec Antoni Żubryd podda się. Tymczasem zaatakował inny komisariat i zagroził, że rozstrzela funkcjonariuszy jeśli UB nie zwolni jego syna. UB się ugięło i zwolniło syna. Po raz drugi zostaje aresztowany w 1946 r. w
wieku 5 lat i zostaje oskarżony o współpracę z "bandą" mjr Żubryda. Osadzono go na bloku męskim w Rzeszowie, gdzie przebywał przez 6 miesięcy.
            24 października 1946 r. zostaje zamordowany przez zainstalowanego w oddziale tajnego agenta UB mjr Antoni Żubryd oraz jego żona. Po zabiciu rodziców mały Janusz został umieszczony w sierocińcu. Komuniści nie pozwolili, by wychowywała go rodzina. Mimo zakazu jego ciotka Stefania Niemiec, siostra jego matki wydostała go z sierocińca, dzięki czemu najprawdopodobniej uchroniła go przed śmiercią. Został adoptowany i zmieniono mu nazwisko na Niemiec. Opowiadał, że nazwisko Żubryd i historia rodzinna była tematem tabu.

           

 

            Na spotkaniu pan Janusz Niemiec ze szczegółami opowiedział o kontaktach z oprawcą swoich rodziców. Ze wzruszeniem zaprezentował list, który otrzymał od Jerzego Vaulina, oprawcy swoich rodziców, który nie poniósł żadnej kary za to morderstwo.
           
Szczątki Antoniego i Janiny Żubrydów nie zostały do tej pory odnalezione.

            Fragment życiorysu Pana Janusza związany był również z Ostrowcem Św. poprzez swoją żonę pochodzącą z naszego miasta. W latach 70-tych mieszkał tutaj oraz pracował w ostrowieckiej Hucie.

            Podczas spotkania zostało zaprezentowanych wiele pamiątek rodzinnych, dzięki którym pan Janusz mógł poznać rodziców, z którymi powojenny los uniemożliwił mu kontakt osobisty. Uczniowie obejrzeli również film dokumentalny opisujący historię Janusza Niemca, który po zmianach ustrojowych w Polsce, otrzymał uprawnienia kombatanckie jako osoba represjonowana i najmłodszy więzień polityczny PRL-u.

            Tradycją Zespołu Szkół Nr 2 stają się coroczne spotkania z kombatantami AK, osobami represjonowanymi oraz świadkami historii, która przez wiele lat komunizmu była zapomniana. Dzięki takim spotkaniom z naocznymi uczestnikami wydarzeń z historii naszej Ojczyzny, pamięć o bohaterach tamtych lat jest wśród młodzieży ciągle żywa, a przeszłość Polski mogą poznać  nie tylko z książek.

            Dziękujemy Panie Januszu za piękną lekcję historii i liczymy, że nie jest to nasze ostatnie spotkanie.


Języki Obce w „Budowlance”,
czyli III Świętokrzyski Konkurs Języków Obcych
„My w Europie”

Im więcej języków obcych znamy, tym świat staje się dla nas mniejszy i bardziej osiągalny. Młodzież uczestnicząca w III Świętokrzyskim Konkursie Języków Obcych „My w Europie” zorganizowanym dnia 27.04.2016r. w Zespole Szkół Nr 2 ma świadomość korzyści płynących ze znajomości języków obcych. Konkurs na stałe wpisał się w harmonogram imprez kulturalnych naszej szkoły i od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów szkół gimnazjalnych. Tegoroczna edycja Konkursu odbyła się pod honorowym patronatem Starosty Ostrowieckiego pana Zbigniewa Dudy. W rywalizacji udział wzięło 62 uczestników z terenu województwa świętokrzyskiego. W konkursie wystąpiły reprezentacje Publicznego Gimnazjum w Szewnie, Publicznego Gimnazjum w Bałtowie, Publicznego Gimnazjum w Sadowiu, Publicznego Gimnazjum nr 4 w Ostrowcu Świętokrzyskim, Publicznego Gimnazjum nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Publicznego Gimnazjum w Bodzechowie.

Uczestnicy zmagali się w trzech kategoriach językowych, w zakresie języka rosyjskiego, języka niemieckiego oraz języka angielskiego. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu a następnie zaprezentowanie scenki w wybranym języku obcym. Laureatami konkursu zostali w kategorii języka angielskiego: I miejsce Dagmara Utnik i Magdalena Kot z Publicznego Gimnazjum w Sadowiu, II miejsce Zofia Mikołajczak i Daria Łojek z Publicznego Gimnazjum w Szewnie oraz III miejsce Kamila Konecka i Monika Wierzchowska z Publicznego Gimnazjum w Bodzechowie. W kategorii języka niemieckiego zwyciężyli: Oliwia Sałata i Dawid Nowak z Publicznego Gimnazjum w Szewnie - I miejsce, Katarzyna Szczecina i Kinga Wolańska z Publicznego Gimnazjum w Sadowiu – II miejsce oraz Natalia Choda i Monika Styczeń z Publicznego Gimnazjum nr 4 w Ostrowcu Świętokrzyskim – III miejsce. W kategorii języka rosyjskiego najlepszymi okazały się Paulina Podgajna i Agata Stępień z Publicznego Gimnazjum w Szewnie, II miejsce zajęły Angelika Samson i Agata Laskowska z Publicznego Gimnazjum nr 4 w Ostrowcu Świętokrzyskim, III miejsce zdobyli uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Szewnie Paulina Karcz i Paweł Susfał. Laureaci otrzymali z rąk Wicestarosty Ostrowieckiego pana Eligiusza Micha pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Fundatorami nagród byli Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz NSZZ Solidarność Międzyzakładowa Organizacja Związkowa Pracowników Oświaty i Wychowania w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Mamy nadzieję, że kolejna edycja Konkursu spotka się z równie dużym zainteresowaniem uczniów szkół gimnazjalnych.
Organizatorami konkursu „My w Europie” byli nauczyciele języków obcych pracujący w Zespole Szkół Nr 2: pani Iwona Łapińska, pani Ilona Wesołowska, pani Ewelina Sławińska, pani Małgorzata Tarnowska oraz pani Magdalena Wiśnios.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia (IW)

   


W dniu 20 kwietnia 2016 r. w ZS Nr 2 odbył się wykład nt. „Alternatywne źródła energii w budownictwie”, w którym uczestniczyli uczniowie klas IV, III i II technik budownictwa. Prelekcje wygłosili przedstawiciele Wyższej Inżynierskiej Szkoły Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w Radomiu. Nasza młodzież miała możliwość pogłębienia wiedzy z zakresu najnowszych technologii wykorzystania naturalnych źródeł energii w obiektach budowlanych. To nie pierwsza taka forma zdobywania wiedzy przez naszych uczniów. (MB)

   


BEZPIECZNI BO ŚWIADOMI

„Bądź bezpieczny. Poznaj swoje prawa i obowiązki” – to hasło prelekcji jaką dnia 20.04.2016r. dla uczniów naszej szkoły wygłosił pracownik Straży Miejskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim pan Michał Sitarski. Organizatorem spotkania była pani Hanna Ziółkowska – Raban – pedagog szkolny. Dzięki tego typu zajęciom młodzi ludzie uczą się podejmować świadome i odpowiedzialne decyzje, oraz żyć w zgodnie z obowiązującym prawem i normami społecznymi. (IW)

   


W dniu 13 kwietnia odbyła się już piąta edycja szkolnego konkursu "Ze Świętym Krzysztofem na drodze". Po raz kolejny współorganizatorem zmagań konkursowych była ostrowiecka Szkoła Jazdy Perfekt - fundator głównej nagrody - bezpłatnego kursu na prawo jazdy.

Celem konkursu jest propagowanie działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczestnicy zmagali się z zagadnienia, które dotyczyły nie tylko znajomości przepisów i zagrożeń ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy ale także biografii Świętego Krzysztofa, patrona kierowców.
Główną nagrodę zdobył Konrad Gawron z kl. II technik informatyk.
II miejsce zajęła Monika Biały - kl. II technik organizacji reklamy a III- Ołubiec Mateusz - kl. II technik budownictwa.

Serdecznie gratulujemy! (HS)


Poznawali tajniki zawodów przyszłości


Uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Szewnie odwiedzili gościnne progi naszej szkoły. Gimnazjaliści mieli możliwość wziąć udział w zajęciach zawodowych prowadzonych na kierunkach: technik informatyk, technik budownictwa, technik organizacji reklamy czy technik geodeta. Ponadto chętni mogli spróbować swych sił w mediach wcielając się w rolę prezentera telewizji szkolnej Czyli TV. To piękny początek spotkań z uczniami szkół gimnazjalnych. Już niebawem Dzień Otwarty „Budowlanki” w programie którego przewidzieliśmy dla Was moc atrakcji. (IW)

    


Kieleckie Targi „DOM”

W dniu 08.04.2016 r. nasi „budowlańcy” – uczniowie klas 1TB, 2TB 3TB, wzięli udział w XXIII Ogólnopolskich Targach Materiałów Budownictwa Mieszkaniowego i Wyposażenia Wnętrz DOM, które odbyły się w Kielcach. Uczestnictwo w targach pozwoliło naszym uczniom poszerzyć wiedzę na temat najnowszych materiałów budowlanych, nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz trendów aranżacji wnętrz obiektów budowlanych.
Budowlańcy – „ … super, że dzięki naszej szkole mogliśmy uczestniczyć w takiej imprezie, tyle ciekawych rzeczy zobaczyć. Za rok znowu pojedziemy …”. (MB)


„Buduj bezpiecznie” w Budowlance

6 kwietnia 2016 r. w ZS Nr 2 odbyła się sesja popularnonaukowa pt. „Buduj bezpiecznie”, zorganizowana przez nauczycieli przedmiotów zawodowych budowlanych oraz naszą zdolną młodzież.

W spotkaniu udział wzięli: dr inż. Anna Kotwa pracownik naukowy Politechniki Świętokrzyskiej, Pan Marek Kosiba z Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach, zaproszeni goście m.in. Pan Antoni Maciejko z-ca Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki, Pan Tomasz Marcinowski v-ce prezes zarządu ds. techniczno-produkcyjnych Ostrowieckiego Kombinatu Budowlanego oraz uczniowie klasy 2 i 3  technikum budowlanego.

Prelegenci wygłosili wykłady dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na placach budów, zwracając uwagę na obowiązek wykonawców robót budowlanych do zapewnienia bezpiecznych stanowisk pracy.

Nasi uczniowie także zaprezentowali swoją wiedzę z tematów:

„BHP podczas pracy na rusztowaniach”- M. Ołubiec, K. Urbański, J. Dudek, B. Paluch, K. Przygoda

„BHP w robotach murarskich i tynkarskich” – P. Czupryn, S. Foremniak.

Odbył się również pokaz ubioru i środków ochrony indywidualnej pracowników budowlanych.

Naszym młodym ekspertom gratulujemy!!! (MB)

    


OLIMPIADA GEODEZYJNA

W dniach od 31 marca do 2 kwietnia 2016r. reprezentacja technikum geodezyjnego w składzie:
Justyna Krzak, Łukasz Dierżanowski i Michał Raban, brała udział w międzyszkolnym etapie XXXVI Olimpiadzie Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej, która odbyła się w Opolu.



Udział w olimpiadzie zgłosiły 54 szkoły geodezyjne z całego kraju. Do etapu międzyszkolnego zakwalifikowano 26 szkół. Rywalizacja polegała na rozwiązaniu zadań pisemnych i terenowych.

Ogłoszenie wyników odbyło się w klubie „Kubatura” podczas uroczystej kolacji.

Nasi uczniowie indywidualnie uplasowali się na 31, 32 i 36 miejscu. A drużynowo jako szkoła na 12 miejscu w kraju. (ZT)


Rajd geodety na Szczytniak

Rajd geodety na Szczytniak w pierwszy dzień wiosny 21 marca 2016 roku rozpoczął się zbiórką na dworcu PKS w Ostrowcu Św. Wysiedliśmy w Sarniej Zwoli i rozpoczęliśmy podejście czarnym szlakiem na Sczytniak położony w paśmie Jeleniowskim.

Szlak prowadził przez gołoborze. Na szczycie odszukaliśmy punk osnowy geodezyjnej.

Następnie udaliśmy się na Witosławską Górę, po drodze napotkaliśmy krzyż upamiętniający drogę „Ponurego”. W drodze powrotnej odpoczywaliśmy pod kościółkiem i zaczerpnęliśmy wody z napotkanego źródełka. (ZT)




17 marca 2016 r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 2
brali udział w wycieczce do Warszawy.


   Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od spaceru po Starym Mieście, podczas którego Pani przewodnik oprowadziła nas po najciekawszych miejscach, zapoznała z ich historią, którą wzbogacała o anegdoty lub legendy. Na szlaku naszej wycieczki były między innymi: Kolumna Zygmunta III Wazy, XV - wieczne kamienice oraz pomnik Syrenki. Potem wąskimi uliczkami dotarliśmy do średniowiecznych murów obronnych i najciekawszego ich fragmentu – Barbakanu , następnie do Pomnika Małego Powstańca oraz Placu Kanonia. Następnym punktem wycieczki był Pałac Prezydencki. Nasz warszawski spacer zakończył się przy budynku Centrum Nauki Kopernik, który był głównym celem naszego wyjazdu.

   Jest to ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Mieliśmy okazje zobaczyć liczne wystawy tematyczne takie jak „Lustra”, „Nowy świat w ruchu”, „Strefa światła”, „Teatr Robotyczny” czy „Teatr Wysokich Napięć”. Każdy uczestnik miał okazję do aktywnego udziału w warsztatach i doświadczeniach zaproponowanych przez animatorów z Centrum Nauki Kopernik.

  Zadowoleni i bogatsi o wrażenia z tej krótkiej wizyty w stolicy powróciliśmy autokarem do Ostrowca.

   


>>regulamin konkursu<<    >>karta zgłoszeniowa<<



TECHNIKUM NR 2 W ELITARNEJ GRUPIE WIARYGODNYCH SZKÓŁ!

     Każdy młody człowiek marzy o tym by uczyć się w szkole, w której będzie czuł się bezpiecznie, a atrakcyjne zajęcia prowadzone z wykorzystaniem nowoczesnych pomocy dydaktycznych pozwolą mu zdobyć wiedzę i osiągnąć sukces. Wybór szkoły, która spełni oczekiwania młodych ludzi nie jest prosty. By ułatwić młodzieży podjęcie właściwej decyzji powstał Program Wiarygodna Szkoła, Certyfikat którego jest gwarantem wysokiej jakości kształcenia. W prestiżowym gronie Wiarygodnych Szkół w Polsce nie mogło zabraknąć Technikum Nr 2. Program Wiarygodna Szkoła dedykowany jest placówkom, które osiągają wysoki wskaźnik Edukacyjnej Wartości Dodanej, czyli takim  w których efektywność nauczania jest najwyższa. Przyrost wiedzy uczniów mierzony jest poprzez porównanie wyników egzaminu maturalnego z osiągnięciami na egzaminie gimnazjalnym. Warto podkreślić, że obecność Technikum Nr 2 w elitarnej grupie najlepszych polskich szkół świadczy ponadto o bezpieczeństwie uczniów, a także nowoczesnej bazie dydaktycznej  oraz aktywnym uczestnictwie szkoły w projektach unijnych. Udział w Programie  jest dowodem na to, iż szkoła pozytywnie wyróżnia się na rynku edukacyjnym. (IW)



Tłumy gimnazjalistów na III edycji Konkursu w „Budowlance”

W dniu 16 marca 2016 r. w Zespole Szkół Nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się III edycja Konkursu dla uczniów szkół gimnazjalnych pt. „Słynne Budowle Ameryki Południowej”, którego celem było pogłębienie wiedzy o znanych i ciekawych budowlach oraz integracja młodzieży szkół gimnazjalnych.

Konkurs ten na stałe wpisał się w harmonogram imprez kulturalnych naszej szkoły. Tegoroczna edycja spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem. Nasze zaproszenie przyjęli uczniowie z Publicznego Gimnazjum Nr 1, 3 i 5 w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Zespołu Szkół w Mominie i Bodzechowie.


W poprzednich edycjach młodzież musiała zaprezentować wiedzę z zakresu budowli Europy i Ameryki Północnej. Uczestnicy tegorocznej rywalizacji musieli wykazać się wiedzą dotyczącą słynnych budowli Ameryki Południowej. Temat zaproponowany przez organizatorów okazał się być strzałem w dziesiątkę, bowiem zagadnienia związane
z budownictwem czy architekturą doskonale wpisują się w zainteresowania młodych ludzi. Poziom przygotowania uczestników był bardzo wysoki. Jury wyłoniło najlepsze prace. Laureatami konkursu zostali:
- I m-ce Anna Sasak z Zespołu Szkół w Mominie
- II m-ce Milena Zięba z Publicznego Gimnazjum Nr 5 w Ostrowcu Świętokrzyskim
- III m-ce Wiktoria Majcher z Zespołu Szkół w Mominie
Młodzież została nagrodzona atrakcyjnymi upominkami i dyplomami pamiątkowymi.
Gimnazjaliści szczególnie zainteresowani tematyką związaną z budownictwem będą mogli poszerzyć wiedzę i rozwijać swoje pasje, rozpoczynając naukę na kierunku technik budownictwa, który znajduje się w ofercie edukacyjnej Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Organizatorami Konkursu były pani Małgorzata Bajerczak i pani Ewelina Sławińska. (ES MB)

       


>> REGULAMIN <<



Wielkie serca uczniów „Budowlanki”

Aktywne wspomaganie akcji „Krew zamiast kwiatka” jest piękną wieloletnią tradycją Zespołu Szkół Nr 2. Co roku chęć udziału w tym wydarzeniu, którego szkolnym koordynatorem jest pani Beata Kępińska deklaruje wielu uczniów. Tegoroczne wielkie oddawanie krwi również spotkało się z zainteresowaniem młodzieży. Do akcji zgłosiło się 19 uczniów, krew zaś oddało 14 z nich . Łącznie nasza młodzież podarowała aż 6 litrów 300 ml tego bezcennego leków. Krew zostanie przekazana dla potrzebujących kobiet z Wydziału Onkologii w Kielcach. Wrażliwe serca naszej młodzieży jak zwykle nie zawiodły! Dziękujemy! (IW)

   


Czy należy już bać się robotów? Jak działa skaner czy drukarka 3D?  To tylko niektóre z pytań na jakie starali się uzyskać  odpowiedź nasi przyszli technicy informatycy uczestnicząc w profesjonalnych warsztatach informatycznych zorganizowanych przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS w Lublinie.

Uczniowie  wraz z opiekunami p. Krzysztofem Hoyerem oraz p. Ryszardem Zięborom wzięli udział w wykładzie dr. Rafała Stęgierskiego - pracownika akademickiego Instytutu Informatyki UMCS, którego tematem był rozwój technologiczny oraz wszechobecne roboty. Młodzież mogła także uczestniczyć w prezentacji pracowni 3D, pracowni neuroinformatyki oraz podziwiać wyścigi robotów. Seria interesujących pokazów, prezentacji oraz wykładów pozwoliła naszym uczniom zgłębić informatyczną wiedzę. Warsztaty informatyczne na jednej z najlepszych polskich uczelni wyższych to tylko jeden z wielu sposobów na poszerzenie wiedzy poprzez praktykę. Nasi informatycy już niebawem wyjadą na kolejne tym razem zagraniczne praktyki do Niemiec gdzie pod okiem  specjalistów będą doskonalić wiedzę zdobytą w szkole oraz zdobywać nowe jakże cenne kompetencje i doświadczenia.

W Lublinie nie mogło zabraknąć czujnego oka kamery szkolnej Czyli TV. Zapraszamy
na relację z tego wydarzenia. (IW)

       


Klasa 1TB najlepsza w halowej piłce nożnej

Po raz kolejny w naszej szkole odbył się Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora ZS nr 2. Celem turnieju było popularyzowanie piłki nożnej wśród młodzieży i wyłonienie najlepszej klasy w roku szkolnym 2015/16 w Zespole Szkół nr 2 w Ostrowcu Św. Do turnieju zgłosiło się 6 zespołów klasowych. Rozgrywki rozpoczęły się od 29 lutego i trwały przez dwa tygodnie. Łącznie rozegrano 10 meczy z czasem gry 2 x 12 minut. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy, gdzie rozegrano mecze „każdy z każdym”, następnie zwycięzca pierwszej grupy zagrał z drugą drużyną drugiej grupy 1TB- 2TB (wynik 2:1) oraz druga drużyna z pierwszej grupy ze zwycięzcą drugiej grupy 4TI- 2TGB (wynik 2:6). Zwycięskie drużyny zagrały mecz finałowy a pokonane mecz o 3 miejsce. Zdobywcą Pucharu Dyrektora ZS nr 2, została klasa 1TB, która pokonała w finale klasę 2TGB 4:3, a trzecie miejsce przypadło klasie 2TB, która w małym finale pokonała klasę 4TI 3:1. Drużyny grające w turnieju wykazały się dobrym wyszkoleniem technicznym oraz przemyślaną taktyką gry, wszystkie drużyny prezentowały zbliżony poziom umiejętności dzięki czemu wyniki rywalizacji były zagadką do końca rozgrywek. Turniej zorganizowali i przeprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego: Krzysztof Wójcik i Tomasz Dymanowski. (KW)

Klasa 1TB wystąpiła w następującym składzie:
1. Czuba Daniel
2. Rutkowski Mateusz
3. Zbróg Oliwer
4. Portacha Łukasz
5. Tomaszewski Michał
6. Orłowski Dominik
7. Forma Maciej
8. Zagozdon Dawid
9. Kozłowski Patryk
10. Mucha Karol
11. Przygoda Mateusz


FINAŁ IV edycji konkursu BUDOWNICTWO – MOJA PRZYSZŁOŚĆ

 08 marca w Wyższej Inżynierskiej Szkole Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w Radomiu odbył się finał IV edycji konkursu Budownictwo – moja przyszłość, w którym naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Klaudia Bednarska III TB, Dawid Borek III TB, Maciej Migdalski III TB. Nasi reprezentanci rywalizowali z uczniami klas III i IV technikum budowlanego z terenu województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Uczestnicy finału musieli wykazać się znajomością budownictwa w szerokim zakresie. W wyniku rywalizacji uczniowie naszej szkoły zajęli czwarte miejsce w konkursie. Gratulujemy! (MB)





Program wycieczki:
http://budowlanka.net.pl/program2016.pdf
Wycieka organizowana jest dla klas 1,2 i 3 Technik Informatyk - (ilość miejsc ograniczona). Kontakt i wpłaty: P.Hoyer Krzysztof, P.Ziębora Ryszard.


>>regulamin konkursu<<    >>karta zgłoszeniowa<<


Wycieczka do „Centrum Nauki Kopernik Warszawa” (17.03.2016)

Zgłoszenia i wpłaty: P. Anna Kwietniowska. Koszt wycieczki to 57,00 zł.


>>regulamin konkursu<<    >>karta zgłoszeniowa<<


Szkolny Dzień Profilaktyki to wydarzenie, które na stałe wpisało się w harmonogram imprez Zespołu Szkół Nr 2. Tegoroczny Dzień otrzymał hasło: „Kochasz życie – postaw na zdrowie”. Celem działań adresowanych do uczniów klas pierwszych było uświadomienie młodzieży jak ważnym tematem jest zdrowy styl życia, a także zwrócenie uwagi młodych ludzi na konsekwencje płynące ze stosowania używek. Uczniowie mieli możliwość spotkać się z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także wziąć udział w warsztatach przygotowanych przez psycholog panią Katarzynę Sobczyk. Ponadto dla uczennic zorganizowano spotkanie z położną panią Iwoną Wąsik, która odpowiadała na najtrudniejsze kobiece pytania. Jednym z działań profilaktycznych do których zaangażowano młodzież było wykonanie plakatu pod hasłem: „Kochasz życie – postaw na zdrowie”. Wykonano wiele prac spośród których jury wybrało tą najlepszą. Zwyciężczynią konkursu okazała się Wiktoria Kuzka uczennica klasy I TB. Nasza laureatka odebrała z rąk dyrektora szkoły pana Artura Łapińskiego atrakcyjną nagrodę oraz pamiątkowy dyplom. Mamy nadzieję, że tego rodzaju akcje sprawią, iż nasza młodzież będzie zdrowsza, bardziej świadoma a co za tym idzie szczęśliwsza w dorosłym życiu. Organizatorami tegorocznego Dnia Profilaktyki były: pani Beata Kot, pani Hanna Ziółkowska-Raban, pani Beata Kępińska oraz pani Ilona Wesołowska. (IW)

           





W „Budowlance” rozdawano walentynkowe serca

Miniony weekend upłynął pod znakiem miłości. Wszyscy, których dotknęła strzała Amora mieli bowiem swoje święto – Walentynki. Chodź powszechnie wiadomo, że uczucia należy okazywać każdego dnia, a nie jedynie od święta to zwyczaj radosnego obdarowywania bliskich osób drobnymi upominkami zawitał również do naszej szkoły. Dnia 17 lutego 2016r. Samorząd Uczniowski z pomocą opiekuna p. Konrada Majosa zorganizował spotkanie walentynkowe podczas, którego nie zabrakło zabawnych skeczy, czy pięknych piosenek o miłości. Uczniowie mogli również obejrzeć sondę walentynkową przygotowaną z tej okazji przez szkolną Czyli TV. Na zakończenie na każdego czekała niespodzianka w postaci serc wykonanych przez uczniów szkoły. (IW) 

   


Finał VI edycji konkursu Matematyka
w Technice dla Technika już za nami

10 lutego na Wydziale Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej odbył się finał VI edycji konkursu Matematyka w Technice dla Technika, w którym uczestniczyła Justyna Krzak (IV TG). Justyna rywalizowała w finale z 28 maturzystami, między innymi: z Krakowa, Lublina, Rzeszowa, Przemyśla, Kielc czy Suchej Beskidzkiej wyłonionymi w kolejnych etapach konkursu spośród ponad 1000 uczniów klas maturalnych szkół technicznych z 4 województw. Uczestnicy finału musieli wykazać się znajomością matematyki w zakresie rozszerzonym. Ostateczne wyniki  zostaną ogłoszone na uroczystym podsumowaniu, które odbędzie się 29 lutego na Politechnice Lubelskiej. (UJ)



I Miejsce za reklamówkę

8 lutego 2016 roku o godz. 10.00 w Auli Wyższej Szkoły Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pt. „Lepszy Internet zależy od Ciebie! Szanuj prawo autorskie i chroń dane osobowe w sieci!”. Zorganizowany przez Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz WSEPiNM w Kielcach. W konkursie wzięło udział ponad 701 uczestników i ponad 110 prac zostało nadesłanych. Wśród nich uczeń Marcin Starzomski z kl. III Technik Organizacji Reklamy. Film reklamowy zmontowany przez Marcina nie miał sobie równych, a zachwycone jury nie miało najmniejszych wątpliwości, kto powinien dostać pierwsze miejsce. Marcin w nagrodę zabierze klasę na wycieczkę do planetarium na UJK w Kielcach. Czekamy na kolejne sukcesy. (MM)


Projekt PO WER - Harmonogram Rekrutacji

1.

Ogłoszenie kryteriów rekrutacyjnych

04.01.2016 r.

2.

Przyjmowanie formularzy rekrutacyjnych

do 05.02.2016 r.

3.

Analiza formalna formularzy rekrutacyjnych

08.02.2016 r.-10.02.2016 r.

4.

Rozmowy kwalifikacyjne

11.02.2016 r.

12.02.2016 r.

5.

Ogłoszenie listy osób zakwalifikowanych do udziału w Projekcie oraz listy rezerwowej

17.02.2016 r.

 


Turniej gier League of Legends hitem ferii zimowych

Jak sprawić by uczniowie podczas ferii zimowych chętnie odwiedzali szkołę? Odpowiedz na to pytanie znają między innymi nauczyciele informatycznych przedmiotów zawodowych p. Konrad Majos oraz p. Krzysztof Hoyer, którzy już od trzech lat podczas ferii zimowych organizują z pomocą uczniów turnieje gier League of Legends cieszące się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Tak było również podczas tegorocznej edycji, która odbyła się w dniach 25 – 26 stycznia 2016r. Do udziału w turnieju zgłosiło się pięć sześcioosobowych drużyn o tajemniczych nazwach: „Hype Team”, „Terrens Pro”, „OpórJakw1410”, „Rycerze Ortalionu”, czy „OgoleniUmyciLekkoWypici”. Jak przystało na prawdziwą rywalizację nie mogło zabraknąć prawdziwych emocji i pozytywnego dopingu kibiców, którzy z ciekawością oglądali zmagania drużyn na przygotowanym telebimie. Zwycięski skład wyłoniono grając z systemem „każdy z każdym”. Najlepsze drużyny otrzymały cenne nagrody w postaci wirtualnej waluty Riot Points. (IW)

  


Zajęcia w okresie ferii zimowych w Zespole Szkół Nr 2
w roku szkolnym 2015/2016


POLONEZA CZAS ZACZĄĆ …

     Nasi tegoroczni maturzyści w mroźny zimowy wieczór dnia 16 stycznia 2016r. zatańczyli w hotelu Red w Ostrowcu Świętokrzyskim ten najważniejszy w ich dotychczasowym życiu taniec. Uroczysty Polonez przygotowany pod czujnym okiem nauczyciela wychowania fizycznego p. Katarzyny Kobuszewskiej był inauguracją wielkiego balu studniówkowego, na którym oprócz czwartoklasistów – głównych bohaterów wieczoru nie mogło zabraknąć także dyrekcji szkoły, wychowawców, nauczycieli oraz rodziców. Po uroczystym otwarciu balu i ciepłych słowach jakie do tegorocznych absolwentów skierował dyrektor szkoły przyszła pora na szampańską zabawę do białego rana. Powróćmy wspomnieniami do tamtych chwil. Zapraszamy na fotorelację. (IW)

     


Technikum Nr 2 odznaczone znakiem jakości
Srebrna Szkoła 2016 dla najlepszych szkół w Polsce!

Znamy już wyniki  XVIII edycji prestiżowego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2016 Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Nasze technikum znalazło się w elitarnym gronie najlepszych szkół ponadgimnazjalnych  w Polsce ponadto zostało odznaczone znakiem jakości Srebrna Szkoła 2016. Tytuł ten otrzymują szkoły, które zdaniem kapituły Rankingu otwierają swym absolwentom drzwi do dobrej przyszłości. Odznaczone szkoły dają nie tylko wiedzę i umiejętności ale także właściwie wychowują i kształtują postawy młodego człowieka. Głównym kryterium rankingowym są wyniki maturalne zarówno z przedmiotów obowiązkowych jak i dodatkowych, ponadto sukcesy szkół w olimpiadach oraz wyniki egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Podsumowanie osiągnięć uczniów Technikum Nr 2 w powyższych kryteriach pozwoliło Kapitule Rankingu ulokować naszą szkołę na znakomitym 199 miejscu w Ogólnopolskim Rankingu Techników 2016 oraz na bardzo wysokim 4 miejscu wśród techników w województwie świętokrzyskim. Uzupełnieniem rankingu głównego jest Ranking Maturalny Techników 2016, tutaj również nie mogło zabraknąć naszej szkoły. Technikum Nr 2 znalazło się na wysokim 105 miejscu w Polsce wśród szkół, których uczniowie najlepiej zdają egzamin maturalny. Ogromnym sukcesem mogą poszczycić się również nasi geodeci, bowiem Fundacja Edukacyjna Perspektywy prowadzi także rankingi w poszczególnych zawodach. Kierunek technik geodeta, w którym kształci nasza szkoła znalazł się w ścisłej ogólnopolskiej czołówce szkół geodezyjnych w Polsce zajmując znakomite 12 miejsce. Tegoroczny Ranking Perspektyw okazał się bardzo pomyślny dla naszego technikum, co stanowi powód do dumy z osiąganych wyników lecz także motywację do dalszej pracy, bowiem znak jakości Srebrna Szkoła 2016 jaki otrzymaliśmy to gwarancja wysokiej jakości kształcenia, będącego  efektem  solidnej pracy uczniów i nauczycieli. (IW)


SZKOLENIE Z FIRMĄ CEKOL

13 stycznia w naszej szkole odbyło się szkolenie i pokaz firmy Cekol. Udział wzięli uczniowie klasy 2 technikum budowlanego i zasadniczej szkoły zawodowej. Głównym tematem szkolenia było wykonywanie gładzi szpachlowych wewnątrz budynków. Nasi uczniowie mieli możliwość rozszerzenia wiedzy i umiejętności w zakresie rodzajów gładzi oraz ich właściwego wykonania  na różnych podłożach. Uczniowie zapoznali się z materiałami oraz narzędziami wykorzystywanymi do przygotowania podłoża i wykonania gładzi. Doradcy techniczni zaprezentowali uczniom w części praktycznej szkolenia, technologię mechanicznego nakładania finiszowej warstwy gładzi szpachlowej przy użyciu produktu CEKOL F-16 Finisz oraz prawidłowe przygotowanie gładzi i agregatu do maszynowego wygładzania powierzchni. Celem szkolenia było pogłębienie wiedzy naszych uczniów jak również uatrakcyjnienie zajęć lekcyjnych. (MB)

   


Liga Powiatowa Siatkówki Chłopców
zakończona ogromnym sukcesem naszej reprezentacji!

Dnia 13.01.2016r. zakończono rywalizację drużyn w ramach Ligi Powiatowej w Siatkówce Chłopców w roku szkolnym 2015/2016. Tegoroczne zmagania okazały się bardzo szczęśliwe dla uczniów naszej szkoły, którzy zajęli prestiżowe trzecie miejsce na siedem startujących drużyn.

Reprezentacja siatkarska ZS Nr 2 to:

1. Maciej Kwiecień
2. Mateusz Kiełek
3. Daniel Żywczyk
4. Mariusz Sikorski
5. Kamil Bidos
6. Krystian Bidos
7. Mateusz Mamerski
8. Kamil Łubkowski
9. Bartłomiej Chwała
10. Łukasz Szymanowski
11. Marcin Radlak

Opiekunami naszej „ brązowej” drużyny były  p. Beata Kępińska oraz p. Katarzyna Kobuszewska. Gratulujemy sukcesu! (IW)


Nasi uczniowie zdobywcami III miejsca
w Mistrzostwach Powiatu w Tenisie Stołowym

Tenis stołowy to jedna z ulubionych dyscyplin sportowych uczniów naszej szkoły. Ta szczególna sympatia przekłada się również na wyniki sportowe, bowiem każdego roku na tym polu osiągamy znaczące sukcesy. Tak było również i w dniach 11- 12 stycznia, gdy uczniowie naszej szkoły brali udział w Mistrzostwach Powiatu w drużynowym tenisie stołowym. Nasza reprezentacja wystąpiła w składzie: Jan Sałata, Dawid Borek oraz Jakub Pawlik i Dominik Nowak. Zawodnicy  z naszej szkoły okazali się być bezkonkurencyjni i w pierwszym dniu eliminacji pokonali wszystkich przeciwników kwalifikując się tym samym do wielkiego finału, gdzie w systemie „każdy z każdym” walczyło pięć zespołów. Nasi tenisiści po bardzo wyrównanej walce ulegli tylko zespołom z ZS Nr 3, natomiast w pięknym stylu pokonali reprezentacje ZDZ oraz ZS Nr 1. Ostatecznie Janek i Dawid zajęli bardzo wysokie trzecie miejsce na dwadzieścia startujących drużyn wykazując się dużymi umiejętnościami i sportowym zapałem. Gratulacje! (IW)


Nasi uczniowie w czołówce
II Świętokrzyskiego Matematycznego Maratonu Maturalnego

  4 stycznia na Politechnice Świętokrzyskiej odbył się finał wojewódzki II Świętokrzyskiego Matematycznego Maratonu Maturalnego na poziomie rozszerzonym. 220 uczniów klas maturalnych szkół województwa świętokrzyskiego rozwiązywało zadania w trzech kategoriach: A, B i C w zależności od swoich wyników na egzaminie gimnazjalnym. Naszą szkołę reprezentowali: Justyna Krzak (IV TG), Łukasz Dzierżanowski (IV TG) i Ksenia Sałapa (IV TG) w kategorii A oraz Michał Raban (IV TG) i Justyna Wawrzycka (IV TB) w kategorii B.  Justyna Krzak  zdeklasowała swoich konkurentów rozwiązując bezbłędnie wszystkie zadania w najtrudniejszej kategorii A i zajęła I miejsce w województwie. W tej samej kategorii Łukasz Dzierżanowski uzyskał wyróżnienie. Pozostali nasi reprezentanci: Ksenia Sałapa, Michał Raban oraz Justyna Wawrzycka  uzyskali tytuł finalisty. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się  6 stycznia w Kielcach. Atrakcyjne nagrody dla laureatów ufundowała Fundacja „Wiatr w żagle” im. Agi Skrobackiej. Gratulujemy naszym maturzystom i życzymy podobnych sukcesów na egzaminie maturalnym w maju. (UJ)


Nasi uczniowie walczą
w XLV Okręgowym Turnieju Budowlanym
„Złota Kielnia”

Uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej wzięli udział w etapie wojewódzkim Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”, który odbył się dnia 09.01.2016r. w Lublinie. Turniej adresowany do uczniów szkół zasadniczych od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Tak było również i w tym roku, bowiem do rywalizacji przystąpiło ponad 120 uczniów z  terenu pięciu województw. Młodzi adepci sztuki budowlanej zmagali się z zadaniami w pięciu kategoriach:

 

-roboty malarsko – tapeciarskie
-wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
-wykonywanie robót posadzkarsko – okładzinowych
-wykonywanie robót związanych z montażem i remontem instalacji sanitarnych

      Naszą szkołę reprezentowali Maciej Baran z kl. II mrw, który prezentował swe umiejętności
w specjalności montaż systemów suchej zabudowy oraz Kamil Kaługa i Dominik Nowak z kl. III mrw w zakresie specjalności roboty malarsko – tynkarskie. Opiekunem naszych zdolnych uczniów była pani Barbara Marcinowska – nauczyciel budowlanych przedmiotów zawodowych. Trzymamy kciuki za dobry wynik i wierzymy, że nasi reprezentanci powtórzą sukces swych starszych kolegów z ubiegłych lat, którzy zajmowali w tym prestiżowym turnieju czołowe miejsca  w Polsce. (IW)



Zapraszamy uczniów klas trzecich naszej szkoły, kształcących się w kierunkach technik budownictwa oraz technik informatyk do udziału w Projekcie "Zagraniczne praktyki drogą
do sukcesu"
,

realizowanym w ramach Projektu Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego,

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020

współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego,

nr projektu POWERVET-2015-1-PL01-KA102-015135

 Praktyki będą odbywać się w kompleksie budowli historycznych i salach komputerowych

ośrodka Gut Wehlitz w Schkeuditz w Niemczech.

W projekcie weźmie udział 42 uczniów, którzy wyjadą do Niemiec w dwóch terminach:

I grupa 13.06.2016 24.06.2016

II grupa 17.10.2016 – 28.10.2016

Regulamin rekrutacji oraz ankieta rekrutacyjna dostępne na stronie internetowej Projektu.

Zainteresowanych udziałem w projekcie prosimy o zgłaszanie się

do pani Małgorzaty Tarnowskiej lub pani Eweliny Sławińskiej.




Tylko jeden
w całym roku

taki dzień...

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Atmosferę zbliżających się świąt czuć również w naszej szkole. Dnia 18 grudnia 2015r. młodzież wraz z  gronem  pedagogicznym spotkała się na uroczystych Jasełkach jakie uczniowie klas II oraz III technikum przygotowali pod kierunkiem pani Teresy Barańskiej - Matyjasek. Był to czas pełen wzruszeń i ważnych refleksji nad życiowymi wartościami. Nie mogło zabraknąć także pięknych staropolskich kolęd i współczesnych świątecznych hitów, które z przyjemnością nucił każdy. Na zakończenie spotkania dyrektor szkoły pan Artur Łapiński złożył wszystkim zgromadzonym życzenia zdrowych i radosnych Świąt. (IW)


 

II Świętokrzyski Matematyczny Maraton Maturalny

16 grudnia odbył się finał szkolny II Świętokrzyskiego Matematycznego Maratonu Maturalnego na poziomie rozszerzonym. Wzięło w nim udział 12 uczniów klas maturalnych wyłonionych w eliminacjach klasowych. Uczestnicy rozwiązywali zadania w trzech kategoriach: A, B i C w zależności od swoich wyników na egzaminie gimnazjalnym. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się: Justyna Krzak (IV TG), Łukasz Dzierżanowski (IV TG) oraz Ksenia Sałapa (IV TG) w kategorii A oraz Michał Raban (IV TG) oraz Justyna Wawrzycka (IV TB) w kategorii B.  Finał wojewódzki odbędzie się w styczniu na Politechnice Świętokrzyskiej.(UJ)


Justyna Krzak walczy o indeks Politechniki Lubelskiej

Znamy już wyniki II etapu prestiżowego konkursu Matematyka w Technice dla Technika, który miał miejsce dnia 5 grudnia 2015r. w Zespole Szkół Elektronicznych w Lublinie. W matematycznej rywalizacji, której główną nagrodą jest indeks Politechniki Lubelskiej wzięło udział 180 uczniów klas maturalnych z terenu pięciu województw. Nasza uczennica wykazała się ogromną wiedzą i pokonując dziesiątki rywali  znalazła się w gronie 28 najlepszych uczestników w Polsce. Już w styczniu Justyna powalczy w finale o główną niezwykle cenną nagrodę. Mamy nadzieję, że Justynka powtórzy ubiegłoroczny sukces Joanny Szczepanek, która sięgnęła po indeks Politechniki Lubelskiej. Oba matematyczne talenty rozkwitły pod kierunkiem pani Urszuli Jaworskiej nauczyciela matematyki. (IW)


III miejsce dla Izabeli Kućmy
w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia

Dnia 11 grudnia 2015r. w naszej szkole po raz pierwszy odbył się Etap Rejonowy XXIV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. W rywalizacji wzięło udział 12 szkół z terenu powiatu ostrowieckiego. Uczestnikami byli zarówno uczniowie gimnazjów jak i szkół ponadgimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowała Izabela Kućma uczennica klasy I TG, która zajęła zaszczytne III miejsce pokonując wielu rywali. Uczennica została przygotowana przez panią Beatę Kot oraz panią Beatę Kępińską.  Zdrowy styl życia jest tematem istotnym dla młodego pokolenia. Udział w Olimpiadzie pozwolił młodzieży zgłębić wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowia, która zdecydowanie wpłynie na jakość ich życia w przyszłości. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą z zakresu wymaganej tematyki. (IW)

   


Wyróżnienia dla dziewczyn z Reklamy!

Dnia 09.12.2015 r. w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu świętokrzyskim odbyło się rozstrzygniecie konkursu „Powiedzmy NIE dopalaczom!”. Po ogłoszeniu wyników odbyła się również prelekcja dotycząca tego zagadnienia. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach: Prezentacja multimedialna. W tej kategorii wyróżnienie otrzymały: Izabela Koniuszaniec oraz Iwona Szwagierek.   Natomiast w kategorii ulotka informacyjna wyróżnienie otrzymały: Karolina Loranty oraz Monika Biały. Uczennice klasy II Technik Organizacji Reklamy wykazały się ogromna pomysłowością i zapałem. Pierwsze koty za płoty, teraz czekamy na kolejne sukcesy. (MM)

   


3 MIEJSCE
W
MISTRZOSTWACH  POWIATU W  PIŁCE  RĘCZNEJ

Jak co roku na początku grudnia  w hali sportowej naszej szkoły rozgrywano Mistrzostwa Powiatu Ostrowieckiego w Piłce Ręcznej SzkółPonadgimnazjalnych na rok szkolny 2015/2016 W meczach eliminacyjnych nasza drużyna pokonała CKUiZ 25:18 oraz przegrała z ZSnr3 21:23 . W meczu półfinałowym  spotkaliśmy się ze zwycięzcą drugiej grupy drużyną LO nr III „Broniewski” gdzie doznaliśmy porażki 24: 19 . W meczu o trzecie miejsce ponownie spotkaliśmy się z drużyną ZSnr3 i tym razem byliśmy lepsi odnosząc zwycięstwo 24:19.Tym razem nie udało się obronić tytułu Mistrzów Powiatu z roku ubiegłego. Po sześciu latach dominacji naszej szkoły obecnie najsilniejsza okazała się drużyna „Broniewskiego”. (KW)

 Skład naszej drużyny:

1. Dąbrowski Karol 4TI
2. Pastuszka Erwin 4TI
3. Jabłoński Konrad 2TGB
4. Puchała Michał 3TI
5. Radlak Marcin 2TB
6. Szymański Łukasz 2TGB
7. Ogórek Arkadiusz 2TB
8. Sikorski Marcin 2TB
9. Kądziela Oskar 1TB
10. Szeląg Marcin 2TB
11. Gołąbko Krzysztof 1TB
12. Chwała Bartłomiej 1mrw
13. Suska Łukasz 1TB
14. Czechowski Damian 1TB
15. Krzemieniecki Kewin 2TGB
16. Kutera Sebastian 1TB
17. Kozłowski Patryk 1TB
18. Sieniek Piotr 2mrw
Opiekun drużyny:  Krzysztof Wójcik  


WIELKIE ŚWIĄTECZNE POMAGANIE

Uczniowie naszej szkoły zawsze bardzo chętnie biorą udział w akcjach charytatywnych. Okres przedświąteczny to czas kiedy szczególnie troszczymy się o ludzi biednych, chorych, potrzebujących pomocy. Nasza szkoła już po raz trzeci włączyła się w projekt „Szlachetna paczka”, którego hasło przewodnie to: „Jeden za wszystkich wszyscy za jednego”. Aby pozyskać fundusze, za które będziemy w stanie spełnić marzenia potrzebującej rodziny nasi uczniowie wraz z opiekunami p. Hanną Sachno oraz p. Hanną Ziółkowską – Raban zorganizowali dwudniowy kiermasz słodkości z którego dochód w całości zostanie przeznaczony na wsparcie akcji. Wiemy, że wspólnie można więcej dlatego też Szlachetna paczka Zespołu Szkół Nr 2 jest darem serc zarówno uczniów jak i nauczycieli. (IW)

  


Szkolny Turniej Wiedzy Ekonomicznej
i Zastosowań Matematyki rozstrzygnięty

 8 grudnia odbyła się kolejna edycja Szkolnego Turnieju Wiedzy Ekonomicznej i Zastosowań Matematyki pod hasłem „Procenty na co dzień”. W zmaganiach wzięły udział trzyosobowe zespoły reprezentujące klasy I i II technikum. Uczniowie musieli, między innymi, wykazać się umiejętnością obliczania podatków, w tym podatku VAT.  Rozwiązywali również krzyżówkę z pojęciami matematycznymi wykorzystywanymi w ekonomii. W konkursie wzięło udział 6 zespołów. Najlepszą drużyną okazała się reprezentacja klasy I TGI: Gabrysia Surowiec oraz Iza Kućma. Zasłużone drugie miejsce przypadło drużynie z klasy II TGB w składzie: Olga Swat, Sebastian Wójtowicz, Konrad Jabłoński. Trzecie miejsce zdobyli uczniowie z klasy II technik organizacji reklamy: Magda Czuba, Hubert Dumania i Monika Biały. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. (UJ)


Nasi uczniowie w II etapie konkursu
Matematyka w Technice dla Technika

5 grudnia w Zespole Szkół Elektronicznych Lublinie odbył się II etap szóstej edycji konkursu Matematyka w Technice dla Technika współorganizowanego przez Politechnikę Lubelską. W pierwszym etapie konkursu wzięło udział 1030 uczniów z 5 województw: lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Do II etapu konkursu zakwalifikowało się 188 uczniów klas maturalnych, którzy w etapie szkolnym uzyskali co najmniej 80% punktów możliwych do zdobycia. Regulaminowe wymagania spełniło 5 uczniów naszej szkoły, ale z przyczyn losowych nie wszyscy mogli uczestniczyć w etapie międzyszkolnym. Ostatecznie reprezentowali nas: Justyna Krzak (IV TG), Ksenia Sałapa (IV TG) oraz Patryk Ostrowski (IV TB). Czy nasi maturzyści dostaną się do finału konkursu i będą dalej walczyć o indeks Politechniki Lubelskiej okaże się już wkrótce. Z niecierpliwością czekamy na listę finalistów konkursu. (UJ)


ODWIEDZIŁ NAS ŚW. MIKOŁAJ



Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Magia nadchodzących Świąt ogarnęła także naszą szkołę. Na  korytarzach widać już świąteczne dekoracje. Tradycyjnie jak co roku odwiedził nas także św. Mikołaj, który nigdy nie zapomina o  naszych uczniach. Od rana na korytarzach można było usłyszeć charakterystyczny dźwięk mikołajkowego dzwoneczka. Wszyscy  uczniowie otrzymali z rąk Mikołaja i Śnieżynek  słodkie upominki. Aby dostać prezent należało wyrecytować wierszyk lub zaśpiewać piosenkę. Zapraszamy do obejrzenia foto relacji. (IW)

  


MECZ MIKOŁAJKOWY
NASI UCZNIOWIE KONTRA ZAWODNICY KSZO OSTROWIEC

 

Szkolna reprezentacja piłki nożnej  miała dziś możliwość sprawdzić swe piłkarskie umiejętności podczas meczu jaki stoczyła z byłymi zawodnikami klubu KSZO Ostrowiec. Mecz  - nasi uczniowie kontra zawodnicy KSZO, którego organizatorem jest pan Tomasz Dymanowski to już tradycja. Spotkanie miało niezwykle  profesjonalny charakter. Sportową atmosferę podgrzewała obecność komentatora pana Janusza Romanowskigo. Zmagania naszych zawodników podziwiali uczniowie, którzy zagrzewali sportowców do walki. (IW)

     


Nasze uczennice wzięły udział w warsztatach zorganizowanych przez Narodowy Bank Polski i Fundacje Polska Debatuje.

Nasze uczennice dowiedziały się czym jest debata, jak stawiać argumenty i kontrargumenty, poznały retoryczne walory naszej mowy i stosowny sposób prezencji. W warsztatach brało udział około 50 osób. Z całego grona Anita i Natalia zostały wyznaczone do debaty na temat wstąpienia Polski do strefy euro. Przedstawiciel banku, który oceniał przebieg dyskusji przychylił się do strony opozycji czyli do dziewcząt i ich teamu. Ponad to zostały one zaproszone do współpracy z panem Andrzejem Kobiałką , który zaproponował naszej szkole 2-dniowe warsztaty.
Opiekunami dziewcząt byli, Pan Konrad Majos i Pani Marta Greszczyńska.


Finał XXIII edycji wojewódzkiego Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie, Ratownictwie i Obronie Cywilnej.

 W dniu 27 listopada 2015 r. w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach przeprowadzony został Finał XXIII edycji wojewódzkiego Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie, Ratownictwie i Obronie Cywilnej.

Konkurs organizowany jest przez Wojewodę Świętokrzyskiego, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej we współpracy ze starostami oraz dyrektorami szkół ponadgimnazjalnych województwa świętokrzyskiego. Konkurs rozgrywany był na dwóch etapach szkolnym oraz wojewódzkim. W finale wojewódzkim o laur zwycięzcy ubiegało się 56 uczniów z  29 szkół ponadgimnazjalnych (zespołów szkół) z terenu całego województwa świętokrzyskiego. Nasza szkoła również miała swoje reprezentanta. Konkurs polegał na wypełnieniu przez uczniów testu składającego się z 30 pytań dotyczących min. postępowania przy wypadkach oraz bardzie szczegółowe  sprawdzające wiedzę na temat pierwszej pomocy oraz nawiązujące do tradycji patriotycznych i obronnych. Nasz uczeń Daniel Pawełczak z kl. I TB wykazał się dużą znajomością tej tematyki zajmując dobre 7 miejsce w województwie. Opiekunem Daniela był pan Roman Niedziela. Gratulujemy! (IW)


Uczniowie klas czwartych technikum
zmierzyli się z arkuszami próbnego egzaminu maturalnego!

Nasza szkoła jak co roku przystąpiła do programu: „Próbna matura z wydawnictwem Operon”. Tegoroczne próbne egzaminy maturalne rozpoczęły się dnia 24 listopada egzaminem z języka polskiego, następnie 25 listopada uczniowie przystąpili do rozwiązywania zadań z matematyki a 26 listopada sprawdzili swoje umiejętności z języków obcych. W piątek zaś odbyły się próbne egzaminy z przedmiotów dodatkowych zadeklarowanych przez naszych uczniów. Możliwość zmierzenia się z arkuszami próbnych egzaminów maturalnych pozwoli czwartoklasistom ocenić poziom swojej wiedzy i popracować nad ewentualnymi zaległościami. Dzięki temu będą mogli jeszcze lepiej przygotować się do ważnego egzaminu dojrzałości, który odbędzie się w maju. Trzymamy za Was kciuki i życzymy abyście powtórzyli sukces swych starszych kolegów, którzy w ubiegłym roku szkolnym brawurowo zdali egzamin maturalny uzyskując drugi najlepszy wynik w województwie, dziś zaś są studentami dobrych uczelni w całej Polsce. (IW)


Mamy podium w Debacie Oksfordzkiej!

Uczniowie Anita Biernat, Natalia Ruszkiewicz oraz Michał Puchała wzięli udział w Debacie Oksfordzkiej, której organizatorem był Urząd Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim. Adresatami była młodzież ucząca się we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych z Powiatu Ostrowieckiego. Rywalizację podzielono na trzy etapy. Tematem pierwszego, który odbył się dnia 18.11.2015r. w Centrum Kształcenia Ustawicznego były „Fora internetowe jako wolność czy zniesławienie”. W pierwszym etapie nasz zespół miał możliwość skonfrontować swoją wiedzę oraz umiejętności z drużyną  z tzw. „Samochodówki”.

Nasi uczniowie wygrali pojedynek na argumenty przechodząc do drugiego etapu, który miał miejsce dnia 25.11.2015r. w WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tym razem zmierzyliśmy się z drużyna z LO nr III im. Władysława Broniewskiego zaś temat, w którym musieliśmy wykazać się merytoryczną wiedzą brzmiał: „Elita kulturalna umiera”.  Ostatecznie reprezentanci naszej szkoły znaleźli się na podium Debaty Oksfordzkiej zajmując zaszczytne III miejsce. Opiekunami naszej drużyny były pani Małgorzata Hevalo oraz  pani Marta Greszczyńska.  Gratulujemy sukcesu ! (IW)

       


Lokalna TV z wizytą w naszej szkole

Uczniowie działający w szkolnej telewizji Czyli.TV spotkali się dziś z dziennikarzami telewizji lokalnej Ostrowiec. Młodzi adepci sztuki dziennikarskiej udzielali wywiadów i opowiadali o swojej pasji jaką jest dziennikarstwo. W Zespole Szkół Nr 2 bowiem już od niemalże dwóch lat prężnie działa szkolna telewizja, w której realizują się uczniowie kształcący się w zawodach technik informatyk oraz technik organizacji reklamy. Dzięki kreatywności młodzieży powstają wspaniałe relacje z wydarzeń szkolnych, a także wiadomości, sondaże czy wywiady. Spotkania z lokalnymi mediami, rozmowy, wymiana doświadczeń są niezwykle cenną lekcją. (IW)


ZNAMY ROSYJSKIE IDIOMY

Dnia 20.11.2015r. rozstrzygnięto szkolny konkurs pod hasłem: „Znam rosyjskie idiomy”  , którego adresatami byli uczniowie technikum na co dzień uczący się języka rosyjskiego.  Organizatorem konkursu była pani Ilona Wesołowska – nauczyciel języka rosyjskiego.  Młodzież biorąca udział w konkursie  musiała wykazać się sporą znajomością wyrażeń językowych jakimi są idiomy. Wiedza zdobyta podczas przygotowań  z pewnością przyda się w codziennym życiu, bowiem to między innymi dzięki znajomości idiomów nasz „język rozkwita” i staje się znacznie przyjemniejszy w odbiorze. 

Wyniki testu konkursowego pozwalają stwierdzić, iż rywalizacja była bardzo wyrównana. I miejsce zajął Hubert Dumania uczeń klasy II TOR, II miejsce należało do Karola Muchy – ucznia klasy I TB zaś III miejsce zdobyła Izabela Kućma uczennica klasy I TG. Wyróżnieni uczniowie odebrali  dyplomy oraz atrakcyjne nagrody z rąk pani Urszuli Jaworskiej – wicedyrektora szkoły. (IW)

   


Stypendium Prezesa Rady Ministrów
dla Justyny Krzak

 

Wybitni uczniowie z powiatów skarżyskiego, ostrowieckiego, starachowickiego oraz koneckiego dnia 17 listopada 2015r. podczas uroczystej gali w starachowickim hotelu „Europa” otrzymali Stypendia Prezesa Rady Ministrów. W zacnym gronie najlepszych uczniów w Polsce znalazła się także uczennica Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim Justyna Krzak. W tym ważnym momencie uczniom towarzyszyli dyrektorzy szkół, a także wicewojewoda Świętokrzyski pan Paweł Olczak i pani Małgorzata Muzoł – Świętokrzyski Kurator Oświaty.

Nasza stypendystka to uczennica klasy IV technikum, która kształci się w zawodzie technik geodeta. Justyna wyróżnia się nieprzeciętnymi zdolnościami matematycznymi. Jest laureatką prestiżowego konkursu organizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską jakim jest „Świętokrzyski Matematyczny Maraton Maturalny”. Walczy także o indeks Politechniki Lubelskiej biorąc udział w konkursie matematycznym: „Matematyka w Technice dla Technika”. Justyna wykazuje także duże zainteresowanie przedmiotami geodezyjnymi. W bieżącym roku szkolnym będzie reprezentować naszą szkołę w Olimpiadzie Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej. Poza udziałem w licznych konkursach i olimpiadach osiąga bardzo dobre wyniki w nauce co pozwoliło jej uzyskać najwyższą średnią ocen w szkole. Justyna to nie tylko dobra uczennica lecz także dobra koleżanka zawsze gotowa pomóc i chętna by podzielić się swą wiedzą. Jesteśmy dumni z wyróżnienia jakie otrzymała. Gratulujemy sukcesu Justynce. (IW)


   Narodowe Święto Niepodległości to polskie święto państwowe obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów. Jest to dzień, o którym my Polacy pamiętamy. Nasza szkoła jak co roku również uczciła tą ważną rocznicę.



   Z okazji Narodowego Święta Niepodległości młodzież przygotowała uroczystą akademię pod hasłem: „POLSKA DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI 1918 – 1989” ilustrująca historię naszego państwa. Zabrzmiały również patriotyczne pieśni i wiersze. By uczcić to ważne dla wszystkich Polaków święto młodzież z klas pierwszych udała się na patriotyczny rajd podczas którego zapalono znicze na grobie nieznanego żołnierza. Reporterzy szkolnej TV zorganizowali zaś sondę podczas której postanowili sprawdzić czy uczniowie znają tą niezwykle ważną datę dla polskiej historii. (IW)

           



Odbył się szkolny etap konkursu „Matematyka w technice dla technika” organizowanego pod patronatem Politechniki Lubelskiej. Do rywalizacji o indeks tej uczelni przystąpiło 12 uczniów klas maturalnych. Do kolejnego etapu zakwalifikowali się uczestnicy, którzy uzyskali co najmniej 80% punktów możliwych do uzyskania. W etapie międzyszkolnym, zgodnie z regulaminem, reprezentować nas będą: Justyna Krzak (IV TG), Łukasz Dzierżanowski (IV TG), Patryk Ostrowski (IV TB), Ksenia Sałapa (IV TG) oraz Mateusz Kiełek (IV TG). Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym etapie, który odbędzie się 5 grudnia w Zespole Szkół Elektrycznych w Lublinie. (UJ)


„Budowlankowe” Halloween

Tradycją naszej szkoły są przebrania uczniów z okazji Halloween. Każdego roku październik kończy się konkursem na najciekawsze przebranie . Chętnych do wzięcia udziału jest wielu bowiem oprócz dobrej zabawy każdy wampir, duszek czy czarownica są tego dnia nie pytani. Dnia 30 października rozstrzygnięto kolejną edycję Konkursu. W składzie jury, które oceniało pomysły uczniów znalazła się pani Urszula Jaworska – wicedyrektor szkoły, pan Konrad Majos – opiekun Samorządu Uczniowskiego oraz Adrian Klepacki – przewodniczący Samorządu Uczniowskiego. Jury miało niezwykle trudne zadanie bowiem wszyscy uczestnicy wykazali się kreatywnością. Ostatecznie jednak nagrodzono następujące osoby – Karol Czerwiec – I miejsce, Daniel Suska – II miejsce, Wirginia Pawłowska – III miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki. Gratulujemy ciekawych pomysłów. (IW)

   


Wycieczka do Krakowa i Zakopanego

W dniach 19 i 20 października 2015 roku odbyła się wycieczka do Krakowa i Zakopanego, w której uczestniczyło 45 uczniów naszej szkoły z klas: II TG/B, III TG/TOR, I TG/I, IV TI i IV TG wraz z opiekunami: p. D. Maleszak, p. B. Kot i p. T. Dymanowskim.

Kraków przywitał nas słoneczną pogodą. Podczas spaceru drogą królewską na wawelskie wzgórze podziwialiśmy piękno architektury tego prastarego grodu. Byliśmy także na dziedzińcu Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, pod oknem papieskim przy ulicy Franciszkańskiej 3, a na Wawelu przy kryptach Józefa Piłsudskiego oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.

Następnie z przepięknego Krakowa udaliśmy się do Murzasichle, gdzie wieczorem miło spędziliśmy czas przy ognisku.

Drugiego dnia wyruszyliśmy do Zakopanego. Wędrowaliśmy Doliną Strążyską do wodospadu Siklawica. Tatry sprawiły nam niespodziankę w postaci zimowej aury, więc była zabawa śnieżkami i lepienie bałwana, a góry otulone śniegiem wyglądały cudnie. Wiele wrażeń dostarczyło nam także wejście na skocznię narciarską. Spacer po Krupówkach był ostatnim punktem programu wycieczki.

Te dwa dni upłynęły zadziwiająco szybko, ale na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci. DM


Mój zawód jest najlepszy!

     Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskich eliminacjach konkursu o nazwie: „Mój zawód jest najlepszy”, którego organizatorem jest Goethe – Institut w Krakowie oraz Goethe – Institut w Warszawie. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół o profilu zawodowym. Zadaniem uczestników było przedstawienie w języku niemieckim swojego przyszłego zawodu. Uczniowie naszej szkoły postanowili zareklamować zawód technik informatyk. W tym celu pod kierunkiem nauczyciela języka niemieckiego – pani Iwony Łapińskiej oraz nauczyciela informatycznych przedmiotów zawodowych pana Krzysztofa Hoyera stworzyli dwu minutowy film, który stanie w szranki z pracami uczniów z całej Polski. Trzymamy kciuki za naszych zdolnych aktorów. Zapraszamy do obejrzenia. (IW)

 


Szlakiem polskiego żołnierza na froncie zachodnim - Holandia, Niemcy

            Udział uczniów naszej szkoły w wojewódzkim konkursie historycznym zaowocował kolejnym sukcesem. Po zajęciu w 2014 r. II miejsca w Konkursie Historycznym IPN pt. „Powstanie Warszawskie oraz akcja Burza  w okręgu Radom-Kielce AK” oraz dwudniowym wyjeździe /nagrodzie/ do Warszawy, szlakiem miejsc pamięci związanych z akcją "Burza", również w 2015 r. zajęliśmy eksponowane miejsca.  W konkursie „Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Reportaże historyczne”, organizowanego przez Delegaturę IPN w Kielcach, nasi uczniowie zajęli w gronie kilkudziesięciu uczestników ze szkół województwa świętokrzyskiego wysokie pozycje: Michał Puchała  z klasy III TI z pracą „Bracia” 3 miejsce, Adrian Wiącek z klasy III TI z pracą „Kajtuś” 10 miejsce oraz Krzysztof Sitarski z klasy IV TI z pracą „Historia niezwykłego niedźwiedzia Wojtka” 29 miejsce. Obok indywidualnych nagród okolicznościowych, cała trójka zakwalifikowała się do super nagrody głównej -  6 dniowej wycieczki szlakiem polskiego żołnierza na froncie zachodnim - Holandia, Niemcy.

            W dniach od 4 do 9 października 2015 r. nagrodzeni zwiedzali:

- w Amsterdamie:  Plac Dam z Pałacem Królewskim,  dzielnicę żydowską gdzie mieszkał i tworzył Rembrandt,

- w Arnhem:  miejsca walk 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego , cmentarz wojskowy Ooesterbeek, Muzeum Hartenstein,

- w Axel: miejsca walk 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka,

- w Bredzie: cmentarz wojskowy i grób gen. Stanisława Maczka, uliczki miejskie, zamek z XVI w., gotycki kościół,

- w Berlinie: Operę Berlińską, Reichstag, ulicę Unter Den Linden, Uniwersyted Humboldta, wieżę telewizyjną, mur berliński, plac Babel oraz Bramę Brandenburską.

            Wyjazd  do Holandii i Niemiec, zwiedzanie terenów walk polskich żołnierzy na Zachodzie, dał możliwość osobistego obejrzenia miejsc o których czytali i pisali przygotowując się do konkursu. Dzięki takiej nagrodzie poznawanie historii staje się przyjemnością.        p;

            Gratulujemy naszym uczniom sukcesu i liczymy, że w tym roku szkolnym również powalczą o zwycięstwo w konkursach historycznych. (PD)


UCZNIOWIE – NAUCZYCIELOM
CZYLI DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2

„Młodzi Was potrzebują, Oni poszukują wzorców, które byłyby dla nich punktem odniesienia. Oczekują odpowiedzi na wiele zasadniczych pytań, jakie nurtują ich umysły i serca, a nade wszystko domagają się od Was przykładu życia. Trzeba abyście byli dla nich przyjaciółmi, wiernymi towarzyszami. Pomagajcie im budować fundamenty pod ich przyszłe życie(…)” te słowa św. Jana Pawła II będące fragmentem z homilii skierowanej do nauczycieli i wychowawców dnia 14 października w Dniu Edukacji Narodowej nabierają szczególnego sensu. Z tej okazji Samorząd Uczniowski naszej szkoły przygotował dla swych nauczycieli wspaniałą niespodziankę w postaci uroczystej akademii.



W programie uroczystości, którą poprowadzili Adrian Klepacki oraz Łucja Czerwiec znalazła się relacja z wywiadówki, specjalne wydanie wiadomości telewizji „Tefałen”, turniej nauczyciele – uczniowie oraz sonda, której ankietowanymi byli nauczyciele Zespołu Szkół Nr 2. Było to niezwykle miłe spotkanie na zakończenie którego młodzież wyraziła swą wdzięczność oraz złożyła nauczycielom serdeczne życzenia. Zapraszamy na relację. (IW)




”Języki to nasza siła” to hasło tegorocznych Europejskich Dni Języków, a za razem myśl przewodnia uroczystości jaką z tej okazji zorganizowaliśmy w naszej szkole. Znajomość języków obcych to niezwykle cenna umiejętność w dzisiejszym świecie. Mówi się, że im więcej znamy języków, tym świat wydaje się być mniejszy. Do tego właśnie próbowali nas przekonać bohaterowie scenek językowych, którzy wybrali się w podróż do różnych krajów europejskich. Zobaczyliśmy jak radzą sobie podczas wakacji w Niemczech, Anglii Hiszpanii czy Rosji. Usłyszeliśmy także brawurowe wykonania piosenek pt.: „Europo witaj nam”, „Panie Janie”, czy „Million alyh roz”.

Prawdziwym hitem okazała się być sonda przeprowadzona wśród nauczycieli i uczniów szkoły, w której pytaliśmy: „Czy warto uczyć się języków obcych” wszyscy ankietowani podkreślali znaczenie języków we współczesnym świecie. Obchody Europejskiego Dnia Języków na stałe wpisały się w harmonogram imprez szkolnych Zespołu Szkół Nr 2 – szkoły w której młodzież z wielką przyjemnością uczy się języków. Tegoroczną uroczystość przygotowali pani Iwona Łapińska – nauczyciel języka niemieckiego, pani Ilona Wesołowska – nauczyciel języka rosyjskiego oraz pan Krzysztof Hoyer – nauczyciel informatyki. Powróćmy na moment wspomnieniami do dzisiejszego dnia. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć. (IW)

       


3 miejsce w przełajach


Rozpoczęcie zawodów sportowych szkół ponad gimnazjalnych miało miejsce 5 października 2015 roku na Gutwinie, jak co roku pierwszą imprezą sportową były Mistrzostwa Powiatu Ostrowieckiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych chłopców szkół ponadgimnazjalnych. Zawodnicy z naszej szkoły spisali się doskonale zajmując 3 miejsce w gronie 8 startujących zespołów.

Nasza drużyna wystąpiła w następującym składzie:
1. BARAN DANIEL
2. DĄBROWSKI GRZEGORZ
3. DUDEK MICHAŁ
4. DZIÓŁKO MATEUSZ
5. FOREMNIAK OSKAR
6. JASKÓLSKI MARIUSZ
7. ŁUBKOWSKI KAMIL
8. MUCHA KAROL
9. PASTUSZKA ERWIN
10. PORTACHA ŁUKASZ
Opiekunowie drużyny: Krzysztof Wójcik i Katarzyna Kobuszewska

(KW)


Technicy organizacji reklamy
z wizytą w redakcji Wiadomości Świętokrzyskich

Dnia 23.09.2015r. uczniowie kształcący się w zawodzie technik organizacji reklamy wybrali się na wycieczkę do redakcji Wiadomości Świętokrzyskich, by „od kuchni” poznać proces   produkcji gazety. Młodzież miała możliwość dowiedzieć się jak wygląda system produkcyjny  na poszczególnych jego etapach tj. projektowanie, drukowanie oraz składanie, a także  uczestniczyć w pracach graficznych czy edytorskich. Wycieczki zawodoznawcze są  ważnym aspektem kształcenia w technikum, bowiem dostarczają doświadczeń potrzebnych w przyszłej pracy. (IW)

   


Pierwszaki są już nasze, czyli otrzęsiny klas pierwszych

Piękną tradycją szkoły są otrzęsiny klas pierwszych organizowane każdego roku w pierwszym miesiącu nauki. Podobnie w tym roku w programie imprez szkolnych nie mogło zabraknąć tego jakże miłego punktu. Impreza, której głównymi bohaterami byli świeżo upieczeni uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 odbyła się w ośrodku rekreacyjnym „Gutwin” gdzie jak co roku dla młodzieży oraz wychowawców przygotowano moc atrakcji takich jak choćby wspólne gry i zabawy, a także rywalizacja, których zadaniem była integracja zespołów klasowych. Na zakończenie miłego spotkania na wszystkich czekało małe co nie co w postaci kiełbasek z grilla. Powróćmy raz jeszcze do tych chwil… (IW)

  



ROK SZKOLNY 2015/2016 ROZPOCZĘTY!

Dnia 1 września uroczyście rozpoczęliśmy  rok szkolny 2015/2016. Szczególnie gorąco witamy w murach naszej szkoły uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczynają naukę w technikum oraz zasadniczej szkole zawodowej. Nowy rok to nowe wyzwania ale też nowe znajomości i wspaniałe przygody, które przyjdzie nam razem przeżyć. Naukę czas zacząć zatem życzymy Wam wielu sukcesów! (IW)

>> Archiwalne wiadomości <<